DAFKOCANI.com

Switch to desktop Login

Фестивалот започна, денеска претстави што влегуваат во официјалната конкуренција

IMG 20190527 191410t

„Човекот“, пантомима на Трајче Ѓорѓиев, и „Вардарски пастуви“ синоќа

во Кочани го отворија 56 – то издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија, на кој во официјална конкуренција ќе бидат одиграни 16 претстави од кои две од Србија и една од Бугарија.
Помеѓу двата настапа на професионалците, на влезот на ЦК „Бели мугри“ концерт на класична музика одржа Македонскиот брас квартет.
ДАФ 2019 – та свечено го отвори, Роберт Алаѓозовски, национален координатор за култура, а на публиката и се обрати и градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев. Илијев побара возобновување на професионалниот театар во градот, а Алаѓозовски вети подршка.
Првиот фестивалски ден заврши со прекрасен огномет. Денеска се оди според репертоарот. Следуваат претстави кои влегуваат во официјална конкуренција..

IMG 20190527 202703P

IMG 20190527 202841p

IMG 20190527 224543og

bras kvartet

IMG 20190527 185548t

2012 @ Драмски Аматерски Фестивал - Кочани. Сите права се задржани.

Top Desktop version